Warsztaty morskie – czyli “Zajawka morska dla Morzkulca”

By zapalka, 15.01.2017 22:31
Nowy sezon kajakowy 2017  mieliśmy okazję rozpocząć już 3 stycznia wraz z niesamowitym Grzegorzem Rózikiem, przewodnikiem i instruktorem kajakarstwa morskiego w Szwecji.
Informacje o jego bazie w Szwecji oraz tym co robi można znaleźć na stronie http://www.skanpol.com/index.php/pl/kajakiplmenu, a o tym jak przepłynął Bałtyk kajakiem można było przeczytać w czasopiśmie “Wiosło”.
Skorzystaliśmy z okazji, że Grzegorz podczas pobytu w Polsce poświęcił nam jeden dzień, który postaraliśmy się maksymalnie wykorzystać. Już o godzinie 10 spotkaliśmy się żeby wyruszyć na cześć praktyczną zajęć, która odbyła się na Zatoce Gdańskiej w okolicach Brzeźno-Jelitkowo. Mogliśmy pod okiem specjalisty poćwiczyć  podstawowe techniki pływania kajakiem morskim – poczynając od prawidłowej techniki wiosłowania, sterowania przechyłami, czy używania skegu/steru, a kończąc na technikach samo-asekuracji oraz z pomocą innych. Pogoda jak na zimową aurę przystało była skrajnie “szkoleniowa” – początek ćwiczeń odbywał się niemal w promieniach słońca, aby w połowie zaskoczyć nas chmurą śniegową i wiatrem :)
Po ćwiczeniach na wodzie w Klubie odbyła się część teoretyczna warsztatów, czyli wykład i dyskusja o pływaniu po morzu i odpowiednim sprzęcie. Każdy miał możliwość zadania pytań i skonfrontowania swoich doświadczeń. Następnie dla osób chętnych odbyły się ćwiczenia z posługiwania się mapą, nawigacji na morzu.
Według mnie kwintesencją rozmowy z Grzegorzem było mniej więcej tak brzmiące stwierdzenie:
“Mówić o pływaniu po morzu, sprzęcie, czy technikach asekuracyjnych można bez końca, ale nauczyć się można tylko pływając i wtedy poczuje się do czego te wszystkie rzeczy, o których mówię są potrzebne”
Na warsztatach zjawiło się spore grono osób, więc mamy nadzieję, że zainteresowanie pływaniem po morzu w Naszym Klubie wzrośnie, szczególnie że mamy ku temu najlepsze warunki wśród Klubów Akademickich w Polsce ;)
Dziękujemy bardzo Grzegorzu!więcej zdjęć

 
Projekt i wykonanie:Łukasz Opałka, zalecana przeglądarka firefox 3.6 lub nowsza