Szkiery w Październiku – Szkolenie PSKK

By zapalka, 13.10.2015 19:42

SZKIERY, a co to takiego?
Szkiery wokół Sztokholmu to około dwustu kilometrów linii brzegowej. Szkiery to dzieło lodowca, który tak narozrabiał, że zostawił po sobie około 30 tysięcy wysp i wysepek oraz tysiące nagich skał, zatok, przesmyków między wyspami, wiele górek podwodnych oraz rejony dużych głębin. Szkiery to rezultat ciągle wypiętrzającego się lądu. Na szkierach w okolicach Sztokholmu występuje bardzo zróżnicowana fauna i flora. Większe wyspy wewnętrzne pełne są gęstych iglastych i liściastych lasów.  Są tam siedliska większych ssaków i ogromnej ilości ptactwa leśnego i wodnego. Mniejsze wysepki, gęsto zalegające zewnętrzną część archipelagu porośnięte są niską roślinnością i mają bardziej surowy północny charakter. Sztokholmskie szkiery to prawdziwy rezerwat przyrody, pełen bardzo czystej wody i nietkniętej natury.

Przybywając tam miałyśmy (Zapałka&Bacha) do dyspozycji nie tylko urocze krajobrazy, wodę, ale i pełne grzybów lasy, a ponadto gwarancję spokoju i izolacji od zgiełku miejskiego życia.

Ważnym elementem pływania po Szkierach jest nawigacja. Tysiące małych i większych wysepek rozrzuconych wzdłuż wybrzeża stwarza wspaniałe możliwości wyboru różnorodnych i urozmaiconych tras. Lecz, aby dotrzeć do konkretnego miejsca lub przepłynąć wcześniej określoną drogą trzeba posiadać dobrą mapę, busolę umożliwiającą określanie azymutów oraz umiejętność posługiwania się nimi. Na szkoleniu miałyśmy okazję również wziąć udział w zajęciach z ratownictwa oraz nawigacji nocnej, jak również wykładów o tej magicznej sztuce :)

Dzięki opieki i wiedzy Grzegorza Rózika miałyśmy okazję spróbować na własnej skórze z czym wiąże się pływanie w tak magicznym miejscu, a dla Zapałki w ogóle pływanie w kajaku morskim. Nie obyło się bez przygód, a całokształt wyjazdu polecamy każdemu – warto poszerzać w tym kierunku horyzonty ;)

Zdjęcia już wkrótce.

Strona o wyjeździe

Trasy zrealizowane

FILM z wyjazdu

 
Projekt i wykonanie:Łukasz Opałka, zalecana przeglądarka firefox 3.6 lub nowsza