Kurs Pierwszej Pomocy, Szymbark 2012

By pol, 02.04.2012 18:55

Przez trzy dni – piątek, sobota, niedziela między 16.03.2012 r. a 18.03.2012 r. Morzkulce i przyjaciele kolejny raz brali udział w wyjazdowym rozszerzonym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia.
Bazą szkoleniową był Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Szymbarku.
Podobnie jak w latach ubiegłych, zajęcia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie od przypomnienia przerobionych wcześniej zagadnień z zakresu kursu podstawowego. Zajęcia teoretyczne zostały przeprowadzone przez Jacka Koniecznego, a ćwiczenia przez pozostałych członków Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE”. W sobotę od wczesnych godzin porannych przeprowadzane były zajęcia, podczas których kursanci dowiedzieli się jak udzielać pomocy przedmedycznej w czasie różnych zdarzeń i sytuacji niebezpiecznych. Podczas gdy były przeprowadzane zajęcia, w pozostałej części obiektu szkoły przygotowywane były pozoracje wypadków, z którymi musieli sobie poradzić kursanci. Przygotowano najróżniejsze zadania, podczas których można było ciąć wszystkie ubrania pozorantów, co zwiększało realizm sytuacji. Dodatkowo pozoracje były wykonane ze specjalnych mas plastycznych oraz przy pomocy sztucznej krwi używanej w charakteryzacji specjalnej.
Nie były to jedyne pozoracje, którymi musieli sprostać kursanci. W czasie egzaminu były przygotowane kolejne zadania.

W nocy z soboty na niedziele nie mogło zabraknąć wypadu na wieżę widokową na szczycie Wierzycy oraz grzańca. W niedzielę z samego rana zorganizowany został egzamin praktyczny. Po wykonaniu wszystkich zadań kursanci oraz instruktorzy podsumowali zajęcia a następnie wszyscy udali się na wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 
Projekt i wykonanie:Łukasz Opałka, zalecana przeglądarka firefox 3.6 lub nowsza